Ara
Filters
Kapat

Olmazsa Olmazımız: Bir Fincan Kahve

Olmazsa Olmazımız: Bir Fincan Kahve

Sabahları güne başlarken, gün ortasında kısa bir mola verirken, en yakın arkadaşınla koyu bir sohbetteyken ya da eve varıp günün tüm yorgunluğunu unuturken; mis gibi kokusuyla bizi saran bir fincan sıcacık kahve daima yanımızda.

Köpüklü, sütlü, aromatik, sade ve daha sayılabilecek birçok çeşitle kahve günümüzde en çok tüketilen ürünlerin başında yer alıyor. Peki, kahveyi hayatımızda bu kadar vazgeçilmez kılan sence nedir?

Kahvenin stres seviyesini düşürdüğü ve mutluluk hormonu salgılanmasına katkıda bulunduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bunlar sayesinde kahve içerken daha sakin ve rahat hissediyoruz. Ayrıca düzenli içilen kahvenin hafızaya iyi geldiği ve Alzheimer’a yakalanma riskini düşürdüğü söylenmektedir.

Demleme Stilleri ve Aroma

Yüzyıllardan beri kullandığımız teknik olan Türk kahvesi demleme tekniği ile herhangi bir süzme işlemi kullanılmadığı için yoğun aromalı ve tortulu kahve lezzetine ulaşırken, son zamanlarda farklı kahve demleme yöntemleri çokça tercih edilmeye başlandı.

Bu tekniklerin içinde en kolayı tabii ki french press. Yeteri miktarda sıcak suyu ve öğütülmüş kahveyi Biggdesign’ın sevimli tasarımı olan Cats French Press’e ekleyip bir kaşık yardımı ile iyice harmanlanması için karıştır, 4 – 5 dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra press işlemini yaparak kahveni içime hazır hale getirebilirsin.

İşleri bir seviye daha zorlaştırarak daha yoğun aromalı, daha lezzetli bir kahve yapmak mümkün. Bunun için ihtiyacımız olan ise; Biggdesign Moka Pot! 3 ayrı parçadan oluşan moka pot’un alt haznesine kaynamış suyu, orta haznesine ise orta kalınlıkta çekilmiş kahveyi ekliyoruz. Ocak üzerinde demleme işlemimize devam ediyoruz. Son aşama olarak içerideki buharın yarattığı basınçla demlenen kahvenden kocaman bir yudum alarak gülümseyebilirsin.

Kahvem daima yanımda olsun isteyenlerdensen, gün boyu kahveni sıcacık tutacak üstelik masanda küçük kazalara asla yol açmayacak Biggdesign Devrilmez Mug’a bir göz atmalısın. Üstelik standartların dışına çıkan, kulplu vakumlu mug tasarımı da mevcut.

Kahvenin hayatımızın her anında yer aldığı şu günlerde, tam damak tadına göre bir kahve lezzeti yakalamak için sadece bir iki parça malzemeye ihtiyacın var. Sonrasında belki bu küçük sırrını arkadaşlarına anlatmayacak kadar yetenekli bir barista olursun 😊 Kendi ev usulü coffee shop’unu yaratmak için Biggdesign’ın ürünlerine göz atmayı unutma!

Yorumunu bırak